Bez prošlosti budućnosti nema. Ova parafraza davne misli Anatola Fransa pada mi na pamet dok razmišljam o rastanku sa našim kolegom i prijateljem Boškom Jelićem. Jer, u Doboju niko od zvaničnih i mjerodavnih nije ni pomislio da bi ovaj grad trebalo makar i simbolički da oda počast svom dugogodišnjem i istaknutom javnom radniku, da mu se javno zahvali makar na jednoj komemorativnoj sjednici. Zašto da Radio Doboj na prigodan način ne obilježi odlazak jednog od svojih osnivača, čijim je glasom prije više od četrdeset godina počeo emitovanje svojih programa? Da slučajno ovdje tih dana nije iz Kanade stigao nekadašnji kolega Mirko Jeleč, ni oproštajno slovo u ime Boškovih kolega ne bi imao ko da pročita. Na čemu grad misli da gradi svoju budućnost?
Ispraćaj iz Doboja bio je, ipak, dostojanstven. Pred velikim brojem starih (da ne kažem: pravih) Dobojlija Mirko Jeleč je dirljivo pročitao ove riječi:
Dragi prijatelji,
Došao je tužni trenutak da
ispratimo Boška Jelića. Ovdje će ostati
neizreciva tuga i bol njegovih najbližih, ali i brojnih prijatelja i onih koji
su ga poznavali i cijenili.
Njegovim odlaskom dobojsko
novinarstvo, koje je nekada bilo razvijeno i uvažavano, izgubilo je jednog od
svojih najznačajnijih predstavnika. Bio je jedan od začetnika novinarstva u
ovim krajevima. Predano je radio na osnivanju radija u Doboju i Radio-Doboj se
prvi put objavio njegovim glasom. Značajno je doprinio pravovremenom i
objektivnom informisanju. Začetnik je muzičke produkcije koja je doprinijela
očuvanju tradicionalnog izvornog melosa.
Kao izvještač Televizije Sarajevo
sa vrlo velikog prostora dobojskog regiona od Save do Zenice bio je decenijama
gotovo svake večeri u domovima skoro svih građana Bosne i Hercegovine. O svemu
što se dešavalo značajno, i dobro i loše, izvještavao nas je Boško. U onim
oskudnim vremenima, ispunjenim entuzijazmom
i samoprijegorom, bio je i urednik i novinar, a u početku i vozač i
snimatelj. Njegov novinarski doprinos afirmaciji najpozitivnijih ljudskih i društvenih
vrijednosti danas je nesumnjiv i nemjerljiv. Svojim radom doprinio je i
dobojskom rukometnom TV turniru šampiona, kao i mnogim drugim vidovima razvoja
ovog kraja.
Boško je bio i učenik i profesor
u dobojskoj Gimnaziji, cijenjen i voljen od svojih školskih drugova, a kasnije
i svojih učenika. Među svojim kolegama novinarima bio je poznat kao dobroćudni
boem, vedrog duha i blage naravi, poznati dobojski Bata Bole.
Prošao je kroz sve nedaće svoga vremena. Dane
djetinjstva proveo je u 2. svjetskom ratu u izbjeglištvu. Odrastao je u
poslijeratnim oskudicama u dobojskim đačkim internatima. Ostao rano bez majke,
bio je upućen da se sam snalazi u teškoćama rane mladosti. Ali je, i pored
svega, nalazio snage da bude dobar učenik, kasnije student, da se bavi sportom
i bude među prvim dobojskim stonoteniserima, a u svojim poznijim godinama i
jedan od organizatora obnavljanja ovog sporta u Doboju.
I u nedavnim teškim i zloćudnim
događanjima Boško je ostao vjeran zahtjevima svoje profesije i ličnih visokih
moralnih principa, bez obzira na teškoće, koje je dostojanstveno podnosio.
Boško Jelić je u Doboj došao iz
Dervente kao dječak nakon završene male mature i ostao u ovom gradu, evo, do
kraja života. Danas se vraća u Derventu, a mi ga sa bolom, tugom i zahvalnošću
ispraćamo u prošlost našeg grada, u njegova najljepša sjećanja.
Doviđenja, Bata Bole. Neka ti je
vječna slava i hvala.
(Slika je preuzeta od Alekse Blagojevića)
Kaligula je svojevremeno sa nevjerovatnom odlučnošću mobilisao ogroman broj rimskih legija kako bi napao Britaniju, ali je iznenada sve "palo u vodu" kada se ispostavilo da je imperator jednostavno zaboravio svojoj nepobjedivoj vojsci osigurati brodove kako bi prešli kanal. Vladao je od 37. do 41. godine, a ubijen je od strane vlastitih vojnika.
OdgovoriIzbrišiOvi "moderni" kaligulčići su sa istom odlučnošću porušili sve mostove za sobom hrleći u gradove sa bolesnom ambicijom da, po osvajanju vlasti i moći, postanu i gospoda, prvo su neke svoje konje "progurali" u Senat, a onda napali i sve ostale vrijednosti u nepoznatoj sredini, ne hajući za činjenicom da se tek u jedinstvu i skladu u složenoj kompoziciji oblika u prostoru, postižu najveće vrijednosti nekoga Grada. Kuće, zgrade, ulice, trgovi, parkovi, dvorišta i sve drugo što je ljudska tvorevina, plod ljuskog potencijala i stvaralačke energije, u osnovi imaju samo jednu funkciju, a to je da zadovoljavaju niz potreba pojedinca i društva... U civilizovanim zajednicama uvijek su se odavale počasti istaknutim pregaocima koji su svojom inventivnošću, kreativnošću i izuzetnim zalaganjem za svestrani napredak društva, doprinosili sveopštoj harmoniji, samo ako izuzmemo Srbe, naročito u Republici Srpakoj, i naročito u Doboju. I naročito, ako, ti zaslužni, nisu "iz ekipe". Njihove, naravno.
Društvo pojedinaca na vlasti u Doboju, koje isključivo zadovoljava samo svoje lične i nezajažljive potrebe, isuviše se zabavilo samo sobom. Kakve političare imamo, uvjerili smo se, nažalost, poodavno, ali, da je Doboj ostao bez ijednog novinara, i prije nego što je umro Boško Jelić, zaslužni gradjanin, profesor, novinar i šef nekadašnjeg Dopisništa TV Sarajevo iz Doboja, i još mnogo što šta drugo, na ponos ovoga grada - ipak je žalosna, nesporna, sada i definitivno potvrdjena činjenica.
Lijepo si ovo objasnio, Aleksa. Sve je baš tako kako kažeš. Dodao bih još samo jednu sentencu starih Latina: MEMENTO MORI! Uz sve što radiš, uz sve što misliš i što planiraš, SJETI SE SMRTI!I tebe čeka ispraćaj sa svijeta. Mi smo Boška ipak ispratili ljudski, toplo, kako je i zaslužio Bole. Još ima onih koji ne zaboravljaju. Možda novajlije ne znaju da mi postojimo!
IzbrišiNazalost istorija se uvijek ponavlja, dosli divlji da istjeraju pitome. Svaka civilizacija je pala ne zbog pretjerane naprednosti vec zbog Barbara koji nisu shavatali sta ruse kada su ulazili u tu novu njima nepoznatu civilizcilju.. Rimski Barbari su unistili Helensku kulturu da bi na kraju sve iskopirali i prodavali se kao civilizovani. Germanski Barbari su unistili Rimsku civilizaciju koja je pocela da uziva previse u plodovima napredka. Sada bivsi Germanski Barbari vladaju Evropom-EU, dok se i njihova napredna civilizacuja ne razvodni kroz brojnu emigraciju. Isto se desava i sa nasom Bosnom ponosnom, "Barbari" su sisli sa okolnih brda i sistematski unistavaju nesto sto ne shvataju, a u stvari streme da postanu ono sto sada ruse. Nazalost Doboj kao i sva Bosna pati od iste bolesti, neizljecive bolesti koju su Barbari uvijek donosili u nove krajeve i tome nema kraja. Istorija se ponavlja, Pavle je u pravu kada citira Latinsku izreku, moramo se sjetiti da smo smrtni....Nazalost nisam bio u mom rodnom gradu da ispratim Boleta, ali sam ipak sretan da se sve lijepo i dostojanstveno zavrsilo....
OdgovoriIzbriši